Dla wielu mężczyzn bujna fryzura to symbol energii, atrakcyjności i męskości. Wielu panów zmaga się z trudnością zaakceptowania postępującej utraty włosów, przez co próbują różnych metod w nadziei na odzyskanie swojej gęstej czupryny. Jakie są przyczyny wypadania włosów u mężczyzn? W jaki sposób działać, by zahamować ten proces? Co należy zmienić? Zapraszamy do lektury!
Cykl życia włosa
Cykl życia każdego mieszka włosowego tworzą trzy, następujące po sobie fazy. Faza anagenu to pierwsza z nich. To właśnie w tym etapie następuje aktywny wzrost włosa. Kolejno następuje faza katagenu, czyli okres, w którym mieszek włosowy przechodzi w stan regresji i wzrost włosa zostaje zatrzymany. Ostatnią fazą jest faza telogenu, zwana fazą spoczynku, w której włos przestaje rosnąć i w końcu wypada. Włosy na naszej głowie znajdują się w różnych fazach cyklu wzrostu, dlatego nie tracimy całej fryzury na raz.
Należy wyraźnie podkreślić, że codzienna utrata około 100 włosów to naturalny proces. Każda osoba posiada na głowie około 100-150 tysięcy włosów. Utrzymanie ich odpowiedniej ilości zależy od cyklu ich wzrostu, podczas którego stare włosy wypadają, ustępując miejsca nowym. Kiedy równowaga między fazami cyklu wzrostu włosa zostaje zakłócona i więcej włosów wypada, niż rośnie, to należy to odczytywać jako zalążek problemu. Z kolei pierwsze sygnały intensywnego wypadania często objawiają się większą utratą włosów podczas czesania lub mycia.
Wypadanie włosów u mężczyzn – geneza problemu
Dziś u mężczyzn wypadanie włosów jest powszechne i zauważa się je coraz częściej u coraz młodszych osób. Istnieje wiele czynników, które mogą przyczyniać się do wcześniejszej i nadmiernej utraty włosów. Są to m.in.
- nadmiar androgenów,
- czynniki genetyczne,
- choroby przewlekłe, w tym te o podłożu autoimmunologicznym,
- nieodpowiednia dieta,
- niepożądane skutki niektórych leków.
Nie bez znaczenia jest też niewłaściwa pielęgnacja włosów. Jest ona częstym czynnikiem osłabiającym je i prowadzącym do utraty. Włosy, które są poddawane niejednokrotnym zabiegom z użyciem wysokiej temperatury lub często farbowane, stają się słabsze. Agresywne czesanie lub nerwowe szarpanie włosów również osłabia ich cebulki i może powodować wypadanie. Czas przyjrzeć się bliżej niektórym przyczynom wypadania włosów u mężczyzn.
Wypadające włosy u mężczyzn – łysienie androgenowe
Łysienie androgenowe, które dotyka około 70-80% mężczyzn w różnym wieku, charakteryzuje się stopniowym cofaniem się linii włosów na czole i skroniach, tworząc tzw. zakola. Dodatkowo włosy zaczynają się przerzedzać na czubku głowy. Pierwsze objawy tego typu łysienia zwykle pojawiają się między 25. a 30. rokiem życia. Co więcej, utrata włosów jest sezonowa – występuje najczęściej dwukrotnie w ciągu roku. Wiek 35-45 lat jest okresem, w którym łysienie męskie nasila się najbardziej, a po kilku latach może prowadzić do całkowitej utraty włosów.
Główną przyczyną łysienia androgenowego jest testosteron – męski hormon płciowy produkowany w jądrach i korze nadnerczy. Pod wpływem enzymu 5α-reduktazy, testosteron przekształca się w bardziej aktywną formę dihydrotestosteronu (DHT). Dihydrotestosteron osłabia włosy i powoduje, że stają się one cieńsze. Skraca także fazę wzrostu włosa i hamuje wzrost nowych włosów. Wszystkie te czynniki w końcu prowadzą do ich wypadania.
Ze względu na nierównomierne rozmieszczenie enzymu w organizmie, efekty jego działania są różne. Najwyższa aktywność 5α-reduktazy występuje na obszarze czołowym i skroniowym, dlatego właśnie w tych miejscach wypadające włosy u mężczyzn pojawiają się najwcześniej i są najbardziej nasilone. Sytuacja jest inna w obszarze potylicznym, gdzie aktywność enzymu jest bardzo niska, co sprawia, że włosy w tym rejonie nie wypadają.
Stres, dieta, przebyte choroby i ich wpływ na utratę włosów u mężczyzn
Sposób, w jaki się odżywiasz, ma ogromny wpływ na zdrowie i może być kluczowy w rozwoju wielu chorób. To samo tyczy się włosów – niedobór lub nadmiar pewnych składników odżywczych w diecie może prowadzić do ich uszkodzenia, osłabienia i w końcu wypadania. Warto wymienić m.in. niedobór białka, witaminy B12 i żelaza. Dlatego ważne jest, by upewnić się, że dieta dostarcza wystarczającą ilość tych składników odżywczych lub, jeśli jest to konieczne, suplementować je. Kompleksowe suplementy na włosy znaleźć można w naszej ofercie. Zapraszamy! Wypadanie włosów może być też wynikiem nagłego lub chronicznego stresu, zarówno psychicznego, jak i fizycznego. Szybkie tempo życia, problemy w pracy i życiu osobistym mogą prowadzić do nadmiernej utraty włosów.
Ponadto ogólnie wszelkiego rodzaju urazy, włączając w to operacje (zwłaszcza większe), mogą być jednym z powodów łysienia. Zazwyczaj nie występuje ono od razu, ale po kilku tygodniach po zabiegu. Nagły spadek wagi ciała również może przyczynić się do utraty włosów w wyniku tych zmian. Warto jednak podkreślić, że w większości przypadków wypadanie włosów u mężczyzn, spowodowane wymienionymi w tym akapicie czynnikami, jest tymczasowe.
Wypadające włosy u mężczyzn – domowe sposoby na walkę z problemem
Do sposobów, które można zastosować w domu w celu przeciwdziałania wypadaniu włosów, należą:
- zmiana nawyków żywieniowych – utrzymanie zrównoważonej diety, która ma pozytywny wpływ na kondycję włosów, skóry i paznokci;
- codzienna pielęgnacja włosów m.in. poprzez stosowanie wysokiej jakości szamponów przeciw wypadaniu włosów;
- ograniczenie używania agresywnych zabiegów pielęgnacyjnych np. częste farbowanie lub suszenie z bliska, które mogą osłabiać włosy;
- stosowanie domowych maseczek na wypadanie włosów, np. maski z żółtka i oleju rycynowego, z drożdży lub z żółtka i oliwy z oliwek;
- wykorzystanie ziołowych płukanek np. ze skrzypu lub pokrzywy, które pobudzają wzrost włosów;
- redukcja stresu, który może być jednym z czynników przyczyniających się do wypadania włosów.
Dobrym rozwiązaniem jest także masaż skóry głowy. Jego wykonanie jest bardzo łatwe i można to zrobić samodzielnie praktycznie w każdych warunkach. Wystarczy delikatnie naciskać skórę głowy opuszkami palców, wykonując kolisty ruch. Taki masaż korzystnie wpływa na krążenie i ukrwienie skóry, co dodatkowo stymuluje cebulki włosowe do wzrostu. By osiągnąć optymalne efekty, zaleca się wykonywanie masażu od 2 do 3 razy w ciągu tygodnia. Dodatkowym wsparciem, które pozwoli osiągnąć zadowalające rezultaty jeszcze szybciej, będą dedykowane wcierki do włosów, które stymulują wzrost włosów i przeciwdziałają ich wypadaniu. Znaleźć je można w naszej ofercie. Zapraszamy!