Darmowa wysyłka od 350 zł
Dostawa w 24h
GR-7 - Siła natury dla Twoich siwych włosów

Jak powstrzymać łysienie u mężczyzn?

Utrata włosów to problem, który dotyka wielu mężczyzn niezależnie od wieku. Najczęstszą przyczyną nadmiernego wypadania włosów u mężczyzn jest łysienie androgenowe. Do innych czynników można zaliczyć nieodpowiednią dietę, przewlekły stres, niewłaściwą pielęgnację czy zażywanie niektórych leków. Łysienie może negatywnie wpływać na samoocenę i jakość życia. Czy istnieją skuteczne sposoby na zahamowanie lub odwrócenie procesu łysienia? Wszystko zależy od przyczyny i stopnia zaawansowania problemu. W tym artykule przedstawimy najczęstsze czynniki wpływające na utratę włosów u mężczyzn, a także dostępne metody leczenia i zapobiegania. Dowiesz się, jak zadbać o swoje włosy i skórę głowy i jakie kosmetyki wybrać do pielęgnacji, a także jaki wpływ na wypadanie włosów może mieć codzienna dieta.

Łysienie u mężczyzn – jak rozpoznać przyczynę?

Wypadanie codziennie około stu włosów u każdego człowieka to normalne zjawisko i nie powinno budzić niepokoju. W miejscu starych włosów odrastają młode, krótkie włoski – jest to naturalny cykl życia włosów. Jednak jeśli wypadających włosów jest znacznie więcej, warto skonsultować się ze specjalistą. Nie warto czekać, aż pojawi się wyraźne przerzedzenie fryzury. Wczesna reakcja, ustalenie przyczyny problemu i zastosowanie odpowiedniego leczenia przyniosą najlepsze rezultaty. Poniżej omówimy najczęstsze czynniki wpływające na nadmierną utratę włosów u mężczyzn.

Łysienie androgenowe u mężczyzn

Główną przyczyną powodującą łysienie męskie jest nadwrażliwość mieszków włosowych na pochodną testosteronu – dihydrotestosteron (DHT), który działa na mieszki włosowe, sprawiając, że zaczynają one produkować coraz cieńsze i krótsze włosy. Taki rodzaj łysienia jest często uwarunkowany genetycznie. Jakie są etapy łysienia androgenowego? Na początku tworzą się zakola, czyli przerzedzone miejsca w okolicach czoła i skroni. Z czasem linia włosów się przesuwa i pojawia się coraz większy ubytek owłosienia przy skroniach. W dalszych etapach można zaobserwować utratę włosów na czubku głowy. Na końcu łysienie może objąć niemalże całą głowę, pozostają tylko włosy na potylicy i bokach głowy. W celu skutecznego powstrzymania łysienia warto jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą – dermatologiem lub trychologiem. Leczenie może obejmować stosowanie doustnych lub miejscowych preparatów. Na rynku dostępne są skuteczne preparaty do wcierania w skórę głowy, które wzmacniają osłabione mieszki włosowe i stymulują wzrost nowych włosów. Dzięki szybkiej reakcji i dobraniu odpowiedniej metody leczenia łatwiej będzie uporać się z problemem wypadających włosów.

Łysienie mężczyzn – jak dieta wpływa na włosy?

Na wzmożone wypadanie włosów może mieć wpływ nieodpowiednia dieta. Niedobór witamin i minerałów, spożywanie wysoko przetworzonej żywności, nadmiaru cukru i soli, napojów alkoholowych czy palenie tytoniu mogą powodować osłabienie mieszków włosowych. Aby poprawić kondycję włosów i zahamować wypadanie, warto zadbać o zróżnicowaną dietę zawierającą witaminy i minerały niezbędne do prawidłowego wzrostu włosów. Najlepiej dostarczyć składniki odżywcze pożywieniem, ale można również zastosować suplementy diety, aby wspomóc kurację przeciw wypadaniu włosów. Ważne dla włosów składniki to między innymi witaminy z grupy B, witamina A, C, D, żelazo, krzemionka, miedź, selen czy cynk. Witaminy i minerały wzmacniają włosy od środka i przyczyniają się do porostu nowych, zdrowych włosów. Codzienna dieta powinna być bogata w warzywa, owoce, orzechy, nasiona roślin strączkowych, produkty pełnoziarniste, ryby i nabiał. Odpowiednio zbilansowany jadłospis wpłynie pozytywnie na włosy, skórę i funkcjonowanie całego organizmu. Wybierając suplement na włosy, warto zwrócić uwagę na formę substancji aktywnych i pierwiastków znajdujących się w produkcie. Dostępny na rynku suplement GR-7 zawiera formę selenu o największej biodostępności i czystości – Selenium SeLECT®. Dodatkowo ten suplement zawiera kwas fosfatydowy (Phospha-Max™/ Novastell) -naturalny i innowacyjny składnik, który pobudza keratynocyty i przyczynia się do porostu nowych włosów. Starannie wyselekcjonowana kompozycja składników wspiera Twoje włosy KOMPLEKSOWO.

Łysienie męskie – przewlekły stres

Przeżywanie silnego, długotrwałego stresu może być przyczyną wypadania włosów. Pod wpływem stresu w organizmie zachodzi szereg różnych procesów, które mogą spowodować, że mieszki włosowe nie będą w stanie produkować zdrowych włosów. Jak powstrzymać wypadanie włosów spowodowane stresem? Warto zadbać o odpowiednią ilość snu, aktywność fizyczną, relaks i odpoczynek, a także w miarę możliwości starać się unikać stresujących sytuacji. Pomocne będzie znalezienie czasu na czynności, które sprawiają przyjemność i dają uczucie odprężenia takie jak spacery, spotkania z bliskimi, czytanie książek i rozwijanie swojego hobby. Należy pamiętać, że stres działa niekorzystnie nie tylko na włosy, ale również na cały organizm, dlatego warto skonsultować się ze specjalistą i wspólnie ustalić najlepsze metody leczenia.

Wypadanie włosów – skutek uboczny zażywania niektórych leków

Nasilona utrata włosów może być spowodowana przyjmowaniem niektórych leków, które wpływają na zaburzenie cyklu życia włosów. Do leków wywołujących nadmierne wypadanie włosów można zaliczyć na przykład leki stosowane w chemioterapii, retinoidy wykorzystywane w dermatologii, niektóre środki antykoncepcyjne, leki przeciwdepresyjne, przeciwzakrzepowe, immunosupresyjne i wiele innych. Polekowe wypadanie włosów jest zazwyczaj odwracalne i włosy zaczynają normalnie odrastać w ciągu kilku tygodni lub miesięcy od zakończenia leczenia.

Dlaczego mężczyźni łysieją? Przyczyną może być niewłaściwa pielęgnacja

Wśród czynników wpływających na wypadanie włosów znajduje się również nieodpowiednia pielęgnacja. Zbyt mocne wycieranie włosów ręcznikiem i suszenie gorącym nawiewem mogą powodować łamanie włosów i rozdwajanie się końcówek. Do codziennego oczyszczania włosów warto wybrać delikatne szampony zawierające naturalne składniki, bez sztucznych dodatków, aby nie podrażniać skóry głowy i nie obciążać włosów. Jednym ze sposobów zahamowania wypadania włosów jest stosowanie wcierek do włosów, czyli specjalnych preparatów do wcierania w skórę głowy. Wcierki w połączeniu z delikatnym masażem głowy mogą stymulować porost włosów i wpływać na spowolnienie łysienia.

Łysienie męskie – zabiegi przeciw wypadaniu włosów

Aby wspomóc leczenie łysienia, można zastosować profesjonalne zabiegi medyczne i trychologiczne takie jak mezoterapia igłowa skóry głowy, która polega na podaniu do skóry substancji odżywczych za pomocą igły, albo laseroterapia, czyli zabieg polegający na naświetlaniu skóry głowy niską dawką światła laserowego. Mezoterapia igłowa może być również wykonana przy użyciu osocza bogatopłytkowego, czyli preparatu uzyskanego z własnej krwi pacjenta. Takie zabiegi pomogą wzmocnić i odbudować cebulki włosowe, a przez to zahamować wypadanie i przyspieszyć odrastanie włosów. Mogą być stosowane samodzielnie lub wspomagająco przy stosowaniu innych metod leczenia. Efektywność zabiegów zależy od stopnia zaawansowania łysienia. Zazwyczaj zabiegi wymagają powtarzania, aby utrzymać rezultaty.

Czy można powstrzymać łysienie?

Jeżeli przyczyną wypadania włosów jest niewłaściwa dieta, pielęgnacja lub stres, wystarczająca może być zmiana nawyków żywieniowych i odpowiednia pielęgnacja włosów, aby zahamować proces łysienia. Wybór odpowiedniej metody leczenia zależy od indywidualnej sytuacji pacjenta i powinien być konsultowany ze specjalistą. W wielu przypadkach szybkie podjęcie działań umożliwia zahamowanie łysienia. Aby zapobiegać nadmiernej utracie włosów, ważne jest dbanie o zdrowy tryb życia, zbilansowaną dietę, unikanie stresu i stosowanie odpowiedniej pielęgnacji włosów i skóry głowy. Pomocne może być korzystanie z preparatów, które wpływają na lepsze dotlenienie i odżywienie mieszków włosowych, stymulują porost nowych włosów i pozwalają zahamować wypadanie. Ważna jest regularna obserwacja stanu swoich włosów, aby móc odpowiednio wcześnie zadziałać i nie dopuścić do znacznego przerzedzenia włosów. Dbanie o włosy na zewnątrz i od środka pozwoli wzmocnić włosy i poprawić ich kondycję, sprawi, że będą bardziej odporne na uszkodzenia i mniej podatne na wypadanie.

Zapisz się do newslettera

Uzyskaj 12% zniżki na pierwsze zamówienie – zadbajmy razem o Twoje włosy!

Masz pytania dotyczące
naszych produktów?

Jesteśmy tu, aby Ci pomóc i doradzić w doborze idealnych
kosmetyków do Twoich włosów!