Darmowa wysyłka od 350 zł
Dostawa w 24h
GR-7 - Siła natury dla Twoich siwych włosów

Ile włosów wypada dziennie? Sprawdź

Codzienne wypadanie włosów jest normalnym zjawiskiem fizjologicznym, które ma miejsce zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Jest to naturalny proces, w wyniku którego codziennie traci się pewną ilość włosów. Jednak wiele osób zastanawia się, jaka jest norma. Kiedy wypadanie jest naturalne, a kiedy zaczynają się problemy. Ile włosów dziennie wypada? Na co zwrócić uwagę? Zapraszamy do lektury!

Ile włosów dziennie wypada? Cykl życia włosa

Każdy mieszek włosowy przechodzi przez trzy kolejne fazy w swoim cyklu życia. Pierwsza z nich to faza anagenu, znana jako faza aktywnego wzrostu włosa. W tym okresie mieszek włosowy jest aktywny i włos intensywnie rośnie. Następnie następuje faza katagenu, która jest okresem przejściowym. Mieszek włosowy przechodzi w stan regresji, a wzrost włosa zostaje zatrzymany. Ostatnią fazą jest faza telogenu, znana jako faza spoczynku. W tej fazie włos przestaje rosnąć i w końcu naturalnie wypada. Ważne jest, że włosy na naszej głowie znajdują się w różnych fazach cyklu wzrostu, dlatego nie tracimy wszystkich włosów naraz.

Ile dziennie wypada włosów? Warto zaznaczyć, że codzienna utrata około 100 włosów jest całkowicie naturalna. Każda osoba ma na głowie około 100-150 tysięcy włosów, a utrzymanie odpowiedniej ich ilości zależy od cyklu wzrostu. W końcu stare włosy wypadają, ustępując miejsca nowym. Problemy zaczynają się, gdy równowaga między poszczególnymi fazami cyklu włosowego zostaje zaburzona, czyli więcej włosów wypada, niż rośnie. Pierwsze oznaki wzmożonego wypadania włosów często pojawiają się w postaci zwiększonej utraty podczas czesania lub mycia.

Ile dziennie włosów wypada? Powody do niepokoju

Należy podkreślić, że to, że wiesz, ile włosów wypada dziennie statystycznie, to nie oznacza, że tak samo będzie w Twoim wypadku. Najważniejszą zasadą jest obserwacja indywidualnej normy dotyczącej wypadania włosów. By ją poznać, można zwracać uwagę na różne wskaźniki np. ilość włosów po myciu pod prysznicem, na szczotce lub na poduszce. Jeśli jesteś w stanie określić te parametry, to jest to Twoja norma wypadania włosów, która jak już wiesz, jest naturalnym procesem fizjologicznym w organizmie.

Powodem do niepokoju będą sytuacje, gdy zauważysz odchylenia od swojej codziennej normy. Warto wymienić m.in.

  • zwiększoną ilość włosów w wannie po myciu (lub ogólnie ich obecność, jeśli wcześniej ich tam nie było);
  • pojawienie się włosów na poduszce lub ubraniach po nocy, jeśli wcześniej nie były znajdowane;
  • konieczność częstszego oczyszczania szczotki, gdy wcześniej można byłoby to robić rzadziej.

Wśród tego typu objawów należy wskazać także np. poszerzenie przedziałka na głowie u kobiet, widoczność skóry głowy przy świetle dziennym, występowanie łysych plam czy przerzedzenie włosów na skroniach.

Ile włosów wypada dziennie? Nie daj się oszukać!

Warto również być świadomym przypadków, gdy ilość wypadających włosów jest tylko złudzeniem. Osoby o gęstych i długich włosach mogą zinterpretować pojawiającą się kępkę włosów pod prysznicem jako 50 włosów, podczas gdy tak naprawdę jest to 10 włosów. Po prostu ich grubość i objętość sprawiają wrażenie większej ilości.

Jeżeli jednak zauważasz wzmożone wypadanie włosów to możesz wprowadzić kilka zmian do codziennej pielęgnacji, dzięki którym cebulki Twoich włosów będą wzmocnione i odżywione, a włosy gęste, lśniące i zdrowe. Wśród najpopularniejszych rozwiązań należy wymienić suplementy na włosy oraz wcierki do włosów. Oba te produkty znajdziesz w naszej ofercie. Zapraszamy!

Zapisz się do newslettera

Uzyskaj 12% zniżki na pierwsze zamówienie – zadbajmy razem o Twoje włosy!

Masz pytania dotyczące
naszych produktów?

Jesteśmy tu, aby Ci pomóc i doradzić w doborze idealnych
kosmetyków do Twoich włosów!