Miejsce, gdzie włosy biorą swój początek, to cebulki włosów, które pełnią rolę macierzy. To właśnie od nich zależy wzrost i kondycja włosów. By wzmocnić włosy i zapobiec ich wypadaniu, konieczne jest skupienie się na dobrym stanie cebulek. Słabe cebulki to problem coraz większej liczby kobiet i mężczyzn, który może wynikać zarówno z predyspozycji genetycznych, jak i zaburzeń hormonalnych (np. łysienie androgenowe) lub naturalnego procesu starzenia się organizmu. Jednak nie są to jedyne przyczyny tego zjawiska. Jak wzmocnić cebulki włosów od zewnątrz i od wewnątrz? Po co sięgnąć? Na co zwrócić uwagę? Zapraszamy do lektury!
Czym są cebulki włosów?
Wypadanie włosów wraz z cebulkami jest częstym powodem do niepokoju. Jednak charakterystyczna biała część, którą można zobaczyć na końcu wypadających włosów, nie jest właściwą cebulką, lecz kolbą włosa. Prawdziwa cebulka znajduje się w macierzy, umiejscowionej w najniższej części mieszka włosowego. To przede wszystkim stan macierzy jest niezwykle istotny dla prawidłowego wzrostu i zdrowia włosów. Jeśli macierz zostanie uszkodzona lub zniszczona, przestaje funkcjonować, co skutkuje brakiem odrastających włosów. Zarówno włosy, jak i mieszki włosowe przechodzą przez cykle wzrostu. Warto zauważyć, że zdrowy mieszek jest w stanie wyprodukować od 20 do 30 nowych włosów.
Mieszek, w którym znajduje się macierz, należy do wewnętrznej części włosa. To tam zachodzi proces keratynizacji, który powoduje wypychanie komórek ku górze i formowanie łodygi włosa. Łodyga z kolei składa się z trzech warstw w przekroju: rdzenia, kory i osłonki. Warto pamiętać, że zewnętrzna część włosa jest całkowicie martwa. Wszelkie procesy wzrostu zachodzą w wewnętrznej części, dlatego ważne jest zadbanie o jej zdrową kondycję w walce z wypadaniem włosów.
Wzmocnienie cebulek włosów – dlaczego tak ważne?
Wypadanie włosów jest naturalnym procesem, jednak jeżeli Twoje włosy wypadają, Twoim zdaniem, w zbyt szybkim tempie, to przyczyna może leżeć właśnie w słabych cebulkach włosów. Ich wzmocnienie jest niezbędne, by można było cieszyć się gęstym, bujnym, lśniącym i przede wszystkim zdrowym włosem.
Zanim dowiesz się, jak wzmocnić cebulki włosów domowymi sposobami i nie tylko to warto poznać przyczyny osłabienia cebulek, co bezpośrednio przyczynia się do wypadania włosów. Wśród najważniejszych czynników należy wymienić m.in. stres. Podczas stresu dochodzi do przemiany testosteronu w formę DHT (5-alfa-dihydrotestosteron), która zaburza prawidłowe funkcjonowanie cebulek włosowych. Stres powoduje również skurcz naczyń krwionośnych, co utrudnia dostarczanie tlenu i substancji odżywczych do cebulek, prowadząc do osłabienia i szybszego uszkodzenia włosów. Nie bez znaczenia są także częste zabiegi stylizacyjne. Regularne suszenie włosów suszarką, częste farbowanie, stosowanie lokówki, prostownicy oraz nadmierne używanie kosmetyków do stylizacji (wosków, lakierów, pianek itp.) mają jedynie krótkotrwały efekt. Chcąc zapewnić włosom długotrwały, piękny wygląd, należy ograniczyć te zabiegi. Na osłabienie może wpłynąć także nadmierne używanie gumek i spinek lub zbyt ciasne upięcia, które skutkują uszkodzeniami mechanicznymi łodygi włosów oraz negatywnie wpływają na skórę głowy. Warto wspomnieć także o nieodpowiednio dobranych kosmetykach do pielęgnacji np. zwiększających produkcję sebum, chorobach skóry głowy czy niewłaściwie zbilansowanej diecie.
Jak wzmocnić cebulki włosów od wewnątrz?
Cebulki włosów, podobnie jak inne części naszego ciała, są silnie uzależnione od dostarczanych im składników odżywczych. Podobnie jak jelita, które nie pracują prawidłowo, gdy są stale żywione ciężkostrawnymi posiłkami o niskiej zawartości minerałów, skóra głowy i cebulki mogą się zbuntować. Włosy są szczególnie podatne na niedobory witamin i mikroelementów. Jeśli Twoja dieta nie zawiera wystarczającej ilości witamin A, E, C, D, witamin z grupy B lub minerałów np. żelaza, cynku, magnezu to Twoje włosy wcześniej lub później zaczną o tym sygnalizować!
Wzmocnienie cebulek włosów od wewnątrz wspomoże unikanie też takich produktów, jak alkohol, który powoduje znaczne wysuszenie skóry (w tym skóry głowy) oraz wyjaławia organizm. Dobrze jest ograniczyć również spożycie mocnej kawy i herbaty lub sięgać po nie rzadziej. Ograniczenie cukru lub potraw z nasyconymi tłuszczami zwierzęcymi również będzie świetnym wyborem. Świetną praktyką na uzupełnienie niedoborów są kompleksowe suplementy na włosy. O efektywności tych preparatów decyduje ich zdolność do skutecznego wchłaniania i skład, dlatego przed użyciem warto sprawdzić, czy dany produkt zawiera odpowiednie składniki.
Cebulki włosów i ich wzmocnienie od zewnątrz
Skoro już wiesz, jak istotne jest pielęgnowanie cebulek włosów od wewnątrz to czas dowiedzieć się, jak słabe cebulki włosów wzmocnić od wewnątrz. Działania te można podzielić na trzy główne kroki.
- Eliminuj uszkodzone końcówki
Oczywiście nie musisz od razu drastycznie przycinać włosów, aby je wzmocnić. Jednak wskazane jest systematyczne pozbywanie się zbędnych, zniszczonych i rozdwojonych końcówek. Co najmniej raz na trzy miesiące przycinaj końcówki – jeżeli umiesz to zrobić sama, to nic nie stoi na przeszkodzie, jednak jeśli nie jesteś pewna swoich umiejętności, to koniecznie odwiedź fryzjera. - Wykonuj masaż skóry głowy z użyciem specjalnych produktów
Doskonale sprawdzą się wcierki do włosów, które pobudzają pracę cebulek włosów. Masaż wykonywany podczas aplikacji preparatu dodatkowo poprawi krążenie skóry głowy. - Używaj odpowiednich kosmetyków
Wybieraj tylko szampony i odżywki przeznaczone do Twoich włosów. Ponadto staraj się jak najrzadziej korzystać z produktów do stylizacji włosów, które znacząco je obciążają.
Jak wzmocnić cebulki włosów domowymi sposobami?
Istnieje wiele dostępnych kosmetyków, które można zastosować jako zewnętrzne metody wzmocnienia włosów i stymulacji komórek. W drogeriach i aptekach można znaleźć szeroki wybór produktów m.in. szampony i odżywki, które zostały opracowane na bazie korzystnych ekstraktów roślinnych o właściwościach regenerujących. Popularne i skuteczne składniki to m.in. skrzyp polny, pokrzywa, rozmaryn, rumianek, pszenica i soja, brzoza, czarna rzepa oraz kozieradka.
Należy jednak pamiętać, że niektóre komercyjne kosmetyki mogą obciążać włosy lub zawierać substancje o niepożądanym działaniu, nawet jeśli są oparte na leczniczych ekstraktach roślinnych. Alternatywnym rozwiązaniem może być przygotowanie własnych ziołowych płukanek. Innym sposobem jest sięganie jedynie po sprawdzone produkty jak te, które znaleźć można w naszej szerokiej ofercie. Zapraszamy!