Zdrowe i zadbane włosy pozytywnie wpływają na samopoczucie – zwiększają poczucie atrakcyjności i dodają pewności siebie. Czasami jednak mimo starannej pielęgnacji włosy zaczynają wypadać. Codzienne wypadanie od pięćdziesięciu do stu włosów jest zjawiskiem normalnym i nie powinno wzbudzać niepokoju. Jednak gdy wypadających włosów jest znacznie więcej, warto zastanowić się nad przyczyną problemu. Czynniki wpływające na utratę włosów mogą być różne. Warto je poznać, aby znaleźć odpowiednie i skuteczne metody leczenia. W tym artykule przedstawimy najczęstsze przyczyny osłabienia oraz utraty włosów i podpowiemy, jak sobie radzić z problemem, a także jak zapobiegać wypadaniu włosów w przyszłości.
Po czym poznać nadmierne wypadanie włosów?
Zwracaj uwagę na akcesoria, których używasz do codziennego rozczesywania włosów – większa niż zwykle ilość pozostających na szczotce włosów może być niepokojącym sygnałem. Wypadanie włosów można również zauważyć na poduszce – obserwuj, czy po nocy nie pojawiły się na pościeli większe ilości włosów. Włosy mogą pojawiać się na ubraniu, w wannie lub pod prysznicem po kąpieli, a nawet na podłodze w całym domu. W bardziej zaawansowanym przypadku można zaobserwować przerzedzone lub nawet łyse miejsca na powierzchni głowy. Bardzo ważna jest obserwacja kondycji włosów, aby jak najszybciej zareagować i nie dopuścić do znacznego wyłysienia. Każde odchylenie od normy w ilości wypadających codziennie włosów warto skonsultować ze specjalistą, który ustali przyczynę problemu i dobierze odpowiednie metody leczenia.
Przyczyny wypadania włosów – nieodpowiednia dieta
Zastanawiasz się, od czego wypadają włosy? Jest wiele przyczyn nadmiernej utraty włosów. Wśród nich znajduje się niewłaściwa dieta, uboga w witaminy i minerały, które są niezbędne do prawidłowego wzrostu włosów. Niedobory składników odżywczych mogą sprawić, że włosy będą osłabione, łamliwe i zaczną wypadać. Warto zadbać, aby w diecie znalazły się takie składniki jak witaminy z grupy B, witamina A, biotyna, cynk, żelazo, krzem czy selen. Znajdziesz je w warzywach, owocach, orzechach, nasionach roślin strączkowych, produktach pełnoziarnistych, rybach i nabiale. Należy unikać spożywania produktów wysoko przetworzonych, alkoholu oraz nadmiernych ilości cukru i soli. Odpowiednio zbilansowana dieta wpływa nie tylko na kondycję włosów, ale również na cerę, samopoczucie i zdrowie całego organizmu. Aby mieć pewność dostarczenia włosom wszystkich niezbędnych składników odżywczych, warto wprowadzić do diety suplementy na włosy, które pomogą zahamować wypadanie, a jednocześnie wzmocnią strukturę włosów i pobudzą je do wzrostu. Suplement Gr-7 wyróżnia się na rynku zawartością INNOWACYJNYCH składników i pozwala KOMPLEKSOWO zadbać o włosy od środka. W kapsułkach zastosowano dwie formuły będące wynikiem naukowego odkrycia: Kwas fosfatydowy (Phospha-Max™/ Novastell), który skutecznie stymuluje wzrost nowych włosów i przyczynia się do zmniejszenia wypadania, oraz Selenium SeLECT®, który jest najbardziej biodostępną, czystą i bardzo dobrze wchłanianą formą selenu.
Czemu wypadają włosy? Przyczyną może być stres i przemęczenie
Długotrwały stres i przemęczenie mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie całego organizmu, w tym również doprowadzić do wypadania włosów. Pod wpływem stresu organizm wydziela kortyzol, czyli hormon stresu, którego nadmiar może wpływać negatywnie na wiele procesów zachodzących w ciele człowieka. Stres wpływa na zaburzenia krążenia, prowadząc do niedokrwienia mieszków włosowych. To może powodować, że mieszki włosowe nie będą w stanie produkować zdrowych włosów. Stres wywołuje również stany zapalne w mieszkach włosowych, co zakłóca normalny cykl życia włosów i prowadzi do ich wypadania. W większości przypadków stres powoduje przejściowe wypadanie włosów, które da się zahamować. Ważne jest, aby szybko zareagować i skonsultować się ze specjalistą w celu ustalenia odpowiedniej metody leczenia. Aby zapobiegać wypadaniu włosów, warto w miarę możliwości unikać stresujących sytuacji, zadbać o odpowiednią ilość snu, aktywność fizyczną i odpoczynek.
Dlaczego włosy wypadają? To może być łysienie androgenowe
Łysienie androgenowe jest uwarunkowane genetycznie i najczęściej dotyka mężczyzn, chociaż może również występować u kobiet. Ten rodzaj łysienia jest związany z nadwrażliwością mieszków włosowych na aktywną formę testosteronu – dihydrotestosteron (DHT). Jakie są objawy łysienia androgenowego? U mężczyzn zwykle pojawia się przerzedzenie włosów w okolicach czoła i skroni oraz czubka głowy. Proces łysienia jest postępujący i może doprowadzić do całkowitego wyłysienia. U kobiet ten rodzaj łysienia objawia się przerzedzeniem włosów na szczycie głowy, bez cofania się linii włosów z czoła i skroni. Leczenie łysienia androgenowego może opierać się na stosowaniu preparatów doustnych, miejscowych oraz wykonywaniu zabiegów kosmetologicznych. Aby spowolnić proces łysienia i nie dopuścić do znacznej utraty włosów, ważna jest obserwacja i wczesna reakcja.
Przyczyny wypadania włosów – nieodpowiednia pielęgnacja
Do wypadania włosów może przyczynić się częsta stylizacja włosów przy użyciu gorącej temperatury, farbowanie i rozjaśnianie włosów, szarpanie włosów szczotką lub grzebieniem, zbyt mocne wycieranie ręcznikiem czy ścisłe zaplatanie. Takie czynności mogą wysuszać i osłabiać włosy, powodować ich łamanie się i rozdwajanie końcówek, a także doprowadzać do wypadania włosów. Aby włosy zdrowo rosły, ważne jest ich odpowiednie odżywienie i nawilżenie oraz ochrona przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Należy stosować wysokiej jakości kosmetyki przeznaczone do potrzeb skóry i włosów. W celu poprawienia kondycji włosów, ich wzmocnienia i pobudzenia do wzrostu można stosować wcierki do włosów, czyli specjalne kosmetyki przeznaczone do stosowania na skórę głowy. Używanie wcierki w połączeniu z delikatnym masażem głowy pobudza krążenie krwi, wpływając na większe dotlenienie i odżywienie mieszków włosowych. Regularne stosowanie wcierki do włosów może pomóc w zahamowaniu wypadania włosów i przyczynić się do porostu nowych, mocnych włosów.
Dlaczego wypadają włosy? Znajdź przyczynę
Na wypadanie włosów może mieć wpływ wiele innych czynników, dlatego warto skonsultować się ze specjalistą, który pomoże ustalić przyczynę problemu i na tej podstawie zaproponuje odpowiednie metody leczenia. Należy zastanowić się, czy wypadanie włosów pojawiło się nagle, jak długo się utrzymuje, czy może być związane z zażywaniem jakichś leków. Wczesna reakcja na pojawiające się objawy utraty włosów i prawidłowa diagnoza zwiększają szansę na szybkie zahamowanie wypadania włosów i przywrócenie ich dobrej kondycji. Zaleconą kurację warto uzupełnić wprowadzeniem prawidłowych nawyków pielęgnacyjnych, odpowiednią suplementacją, dbaniem o zdrowy sen i odpoczynek. Kompleksowe podejście do problemu najszybciej przyniesie pożądane rezultaty.
Jak zapobiegać wypadaniu włosów?
- Zadbaj o zbilansowaną dietę – możesz zastosować naturalne suplementy, które dostarczą witaminy i minerały niezbędne do prawidłowego wzrostu i dobrej kondycji włosów. Nie zapomnij o piciu odpowiedniej ilości płynów.
- Postaraj się zadbać o odpoczynek i odprężenie organizmu, w miarę możliwości unikaj stresu.
- Stosuj wysokiej jakości kosmetyki, które dokładnie oczyszczają, wzmacniają i odżywiają włosy. Możesz korzystać z wcierek, aby poprawić kondycję włosów i zapobiec ich wypadaniu.
- Unikaj zbyt częstej stylizacji włosów przy użyciu wysokiej temperatury – najlepiej pozwól włosom wyschnąć naturalnie lub użyj suszarki z chłodnym nawiewem. Staraj się delikatnie traktować włosy podczas mycia i czesania, nie szarp i nie plącz włosów.
- Masuj skórę głowy – delikatny masaż poprawia krążenie krwi i wpływa na lepsze dotlenienie i odżywienie mieszków włosowych, co może przyczynić się do zmniejszenia wypadania włosów.
- Obserwuj swoje włosy i szybko reaguj, jeśli zauważysz pogorszenie ich kondycji i wypadanie. Skonsultuj się ze specjalistą, aby odnaleźć przyczynę problemu i dostosować najlepszą metodę leczenia.
- Bądź systematyczny – regularne stosowanie się do powyższych wskazówek przyniesie najlepsze rezultaty i może pomóc w zapobieganiu wypadania włosów.